خانه اخبار و مقالات اخبار و مقالات معماری آشنایی با معماری گورکانی (مغولی)

آشنایی با معماری گورکانی (مغولی)

11 دقیقه مطالعه
۰
0
299

معماری گورکانی (مغولی)

معماری گورکانی (مغولی): یک شیوه ی معماری با تاثیرپذیری بسیار از معماری ایرانی و آمیختگی با عناصر معماری هند در زمان گورکانیان. سبک ساختی که در شمال و مرکز هند در فرمانروایی امپراتوری مغول از اواسط سده ی ۱۶ تا پایان ۱۷ رشد کرد. دوره ی مغولی نشانگر یک زنده سازی برجسته ی معماری اسلامی در هند است. در فرمانروایی امپراطوری مغول، سبک هندی، ایرانی و چندین سبک استانی گوناگون با هم آمیخته شد تا کارهای با کیفیت و پالایش بی نظیری را بسازد.

امپراتوری گورکانی هند

معماری گورکانی و تاثیر گرفتن از ایران

“توجه به ارتباط نزدیک بین ایران و هند از دوره پیش از اسلام و در سراسر دوره اسلامی به ویژه دوره ی گورکانیان، و تشابهاتی که در زمینه طرح پلان و تزیینات آرامگاه های دوره گورکانیان و بسیاری از بناهای دوره ایلخانی، تیموری و صفوی وجود دارد، به نظر می رسد که در آرامگاه سازیگورکانیان هند از سنت های معماری ایرانی استفاده شده است” (قاسمی و شاطری، ۱۳۹۴).

مقبره ی امپراتوری همایون (آغاز در ۱۵۶۴) در دهلی سبک تازه ای را به راه انداخت، گرچه تاثیرات ایرانی پایداری را نشان می داد. نخستین دوره ی بزرگ فعالیت ساخت در دوره ی امپراتوری اکبر (فرمانروایی ۱۶۰۵-۱۵۵۶) در آگرا و در شهر جدید پایتخت فاتح پور سیکری رخ داد، که در ۱۵۶۹ بنا شده بود. مسجد جامع شهر (۱۵۷۱)، با دروازه ی پیروزی یادگاری (بلند دروازه) یکی از زیباترین مساجد دوره ی مغولی است.

مقبره همایون دهلی
مقبره همایون دهلی

برج بزرگ در آگرا (۷۴-۱۵۶۵) و مقبره ی اکبر در سکندرا، نزدیک آگرا، دیگر ساختارهای چشمگیر آن دوره هستند. بسیاری از این ساختمانهای اوایل دوره ی مغولی تنها بصورت کم، بسته به جایگاه و ساخت تیر سر در، تاق بکار می برند. آنها از ماسه سنگ قرمز یا مرمر سفید ساخته شده اند.

معماری گورکانی
معماری گورکانی
قلعه سرخ دهلی
قلعه سرخ دهلی

معماری گورکانی طی حکمرانی امپراتور شاه جهان (۵۸-۱۶۲۸)، با تاج محل باشکوه دستاورد تاجگذاری اش، به اوج شکوفایی خود رسید بود. این دوره با پدیداری تازه ی ویژگی های ایرانی پیشتر مشاهده شده در مقبره ی همایون برجسته شد. استفاده از گنبد دو پوسته، یک گذرگاه طاقدار درون یک سنتوری مستطیل، و فضای پیرامونی پارک مانند از ویژگی های نمادین ساختمانهای دوره ی شاه جهان هستند.

معماری گورکانی و جلوه ی آن در تاج محل
تاج محل
تاج محل
تاج محل

ویژگی ها:

تناسب و توازن بین بخشهای ساختمان همواره مورد تاکید بوده اند، گرچه ظرافت جزئیات کارهای تزئینی در شاه جهان بسیار کم فراتر رفته است. مرمر سفید یک مصالح ساختمانی مقبول بود. پس از تاج محل، دومین کار بزرگ فرمانروایی شاه جهان ساخت کاخ-دژ در دهلی بود، آغاز آن در ۱۶۳۸. در میان ساختمانهای ارزشمند آن دیوان عام (“عمارت بار عام”) با ستونهای ماسه سنگی قرمز و دیوان خاص (“عمارت بار خاص”)، میزبان تخت طاووس معروف، بود. بیرون دژ مسجد جامع (۵۶-۱۵۶۰) می باشد. این مسجد شگفت آور روی یک پایه ی بلند جای دارد و با یک پلکان جادویی، یک حیاط بیکران در جلو، می توان به آن راه یافت.

معماری مغولی هند
معماری مغولی هند

 

بلند دروازه
بلند دروازه

 

یادبودهای معماری جانشین شاه جهان، اورنگ زیب (فرمانروایی ۱۷۰۷-۱۶۵۸)، بیانگر یک سراشیبی آشکار است، گرچه برخی از مساجد مهم پیش از آغاز سده ی ۱۸ ساخته شدند. کارهای بعدی توازن و پیوستگی و معماری پخته ی مغولی را از دست داد.

در این مقاله نگاه کوتاهی به معماری مغولی یا گورکانی داشتیم، در مقالات آینده فناوری و معماری (لمینت دیجیتال، لمینت فشرده، پل پرینت سه بعدی، هایگلاس اپوکسی) را بررسی می کنیم.

https://www.sid.ir/fa/seminar/ViewPaper.aspx?ID=22129

منبع: دانشنامه بریتانیکا

 • مسجد شیخ لطف الله

  مسجد شیخ لطف الله اصفهان

  مدلسازی سه بعدی مسجد شیخ لطف الله اصفهان همچون جواهری زیبا از دوران صفویه به یادگار مانده …
 • مسجد امام اصفهان

  مسجد امام (مسجد شاه) اصفهان

  مدلسازی سه بعدی مسجد امام (مسجد شاه) اصفهان مدلسازی سه بعدی و رندرینگ: محمد یزدی راد نرم ا…
 • بازار قیصریه

  مدلسازی سه بعدی بازار قیصریه اصفهان

  مدلسازی سه بعدی سردر بازار قیصریه اصفهان مدلسازی سه بعدی و رندرینگ: محمد یزدی راد نرم افزا…
مقالات مرتبط بیشتر را بارگیری کنید
بارگیری بیشتر توسط محمد یزدی راد
بارگیری بیشتر در اخبار و مقالات معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

فناوریهای جدید معماری در آینده ی نزدیک

فناوریهای جدید درهای تازه ای برای مصالح سنتی باز می کند: بحث فناوریهای جدید در صنعت معماری…