خانه اخبار و مقالات اخبار و مقالات معماری آشنایی با معماری گورکانی (مغولی)

آشنایی با معماری گورکانی (مغولی)

4 دقیقه مطالعه
۰
0
127

معماری گورکانی مغولی هند ، سبک ساختی که در شمال و مرکز هند در فرمانروایی امپراتوری مغول از اواسط سده ی ۱۶ تا پایان ۱۷ رشد کرد. دوره ی مغولی نشانگر یک زنده سازی برجسته ی معماری اسلامی در هند است. در فرمانروایی امپراطوری مغول، سبک هندی، ایرانی و چندین سبک استانی گوناگون با هم آمیخته شد تا کارهای با کیفیت و پالایش بی نظیری را بسازد.

امپراتوری گورکانی هند

مقبره ی امپراتوری همایون (آغاز در ۱۵۶۴) در دهلی سبک تازه ای را به راه انداخت، گرچه تاثیرات ایرانی پایداری را نشان می داد. نخستین دوره ی بزرگ فعالیت ساخت در دوره ی امپراتوری اکبر (فرمانروایی ۱۶۰۵-۱۵۵۶) در آگرا و در شهر جدید پایتخت فاتح پور سیکری رخ داد، که در ۱۵۶۹ بنا شده بود. مسجد جامع شهر (۱۵۷۱)، با دروازه ی پیروزی یادگاری (بلند دروازه) یکی از زیباترین مساجد دوره ی مغولی است.

مقبره همایون دهلی
مقبره همایون دهلی

برج بزرگ در آگرا (۷۴-۱۵۶۵) و مقبره ی اکبر در سکندرا، نزدیک آگرا، دیگر ساختارهای چشمگیر آن دوره هستند. بسیاری از این ساختمانهای اوایل دوره ی مغولی تنها بصورت کم، بسته به جایگاه و ساخت تیر سر در، تاق بکار می برند. آنها از ماسه سنگ قرمز یا مرمر سفید ساخته شده اند.

معماری گورکانی
معماری گورکانی
قلعه سرخ دهلی
قلعه سرخ دهلی

معماری مغولی طی حکمرانی امپراتور شاه جهان (۵۸-۱۶۲۸)، با تاج محل باشکوه دستاورد تاجگذاری اش، به اوج شکوفایی خود رسید بود. این دوره با پدیداری تازه ی ویژگی های ایرانی پیشتر مشاهده شده در مقبره ی همایون برجسته شد. استفاده از گنبد دو پوسته، یک گذرگاه طاقدار درون یک سنتوری مستطیل، و فضای پیرامونی پارک مانند از ویژگی های نمادین ساختمانهای دوره ی شاه جهان هستند.

تاج محل
تاج محل
تاج محل
تاج محل

تناسب و توازن بین بخشهای ساختمان همواره مورد تاکید بوده اند، گرچه ظرافت جزئیات کارهای تزئینی در شاه جهان بسیار کم فراتر رفته است. مرمر سفید یک مصالح ساختمانی مقبول بود. پس از تاج محل، دومین کار بزرگ فرمانروایی شاه جهان ساخت کاخ-دژ در دهلی بود، آغاز آن در ۱۶۳۸. در میان ساختمانهای ارزشمند آن دیوان عام (“عمارت بار عام”) با ستونهای ماسه سنگی قرمز و دیوان خاص (“عمارت بار خاص”)، میزبان تخت طاووس معروف، بود. بیرون دژ مسجد جامع (۵۶-۱۵۶۰) می باشد. این مسجد شگفت آور روی یک پایه ی بلند جای دارد و با یک پلکان جادویی، یک حیاط بیکران در جلو، می توان به آن راه یافت.

معماری مغولی هند
معماری مغولی هند
بلند دروازه
بلند دروازه

یادبودهای معماری جانشین شاه جهان، اورنگ زیب (فرمانروایی ۱۷۰۷-۱۶۵۸)، بیانگر یک سراشیبی آشکار است، گرچه برخی از مساجد مهم پیش از آغاز سده ی ۱۸ ساخته شدند. کارهای بعدی توازن و پیوستگی و معماری پخته ی مغولی را از دست داد.

منبع: دانشنامه بریتانیکا

 • مسجد شیخ لطف الله

  مسجد شیخ لطف الله اصفهان

  مدلسازی سه بعدی و نرم افزار تور مجازی سه بعدی مسجد شیخ لطف الله اصفهان اصفهان مدلسازی سه ب…
 • مسجد امام اصفهان

  مسجد امام (مسجد شاه) اصفهان

  مدلسازی سه بعدی مسجد امام (مسجد شاه) اصفهان مدلسازی سه بعدی و رندرینگ: محمد یزدی راد نرم ا…
 • بازار قیصریه

  مدلسازی سه بعدی بازار قیصریه اصفهان

  مدلسازی سه بعدی سردر بازار قیصریه اصفهان مدلسازی سه بعدی و رندرینگ: محمد یزدی راد نرم افزا…
مقالات مرتبط بیشتر را بارگیری کنید
بارگیری بیشتر توسط محمد یزدی راد
بارگیری بیشتر در اخبار و مقالات معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

لمینت فشرده ی پلاستیکی (محصول دیگر شرکت لمیتک)

لمینت فشرده ی پلاستیکی لمینت فشرده ی پلاستیکی: در این مقاله محصول دیگری از شرکت لمیتک را م…