خانه پروژه ها پروژه های طراحی معماری بازآفرینی کاخ آیینه خانه اصفهان بر مبنای اسناد مصور و مکتوب

بازآفرینی کاخ آیینه خانه اصفهان بر مبنای اسناد مصور و مکتوب

20 دقیقه مطالعه
۰
0
59

اطلاعات پروژه طرح جامع بازآفرینی کاخ آیینه خانه اصفهان

طراح معماری، مدلسازی و رندرینگ سه بعدی: محمد یزدی راد
استاد راهنما: دکتر نیما ولی بیگ
مساحت زمین: ۱۰۰۰ متر مربع
سال طراحی: ۱۳۹۵
نرم افزارهای مورد استفاده: ۳ds Max , V-Ray , PhoenixFD

کلیه حقوق این اثر متعلق به پدیدآورنده می باشد. هر گونه استفاده از تصاویر ایجاد شده این پروژه منوط به کسب اجازه رسمی از پدیدآورنده می باشد.


   اصفهان، شهری بزرگ و تاریخی در مرکز ایران است. زمانی که این شهر در قرن شانزدهم میلادی به پایتختی سلسله صفویه در ایران درآمد، بناهای بسیار زیبایی مانند کاخ ها، پل ها و مساجد بزرگ و با عظمت در آن ساخته شد. یکی از کاخ های مهم اصفهان، کاخ آیینه خانه نام داشته که در باغی به نام سعادت آباد در کرانه جنوبی زاینده رود قرار گرفته بود. این کاخ که در زمان سلطنت شاه صفی و شاه عباس دوم ساخته شده بود، در سال ۱۲۷۰ شمسی در کشاکش نبرد قدرت، به دستور ظل السلطان حاکم وقت اصفهان به همراه تعداد دیگری از بناهای ارزشمند این شهر از میان رفت.
کاخ آیینه خانه اصفهان (عکس از ارنست هولستر)
کاخ آینه خانه اصفهان (عکس از ارنست هولستر)

 

کاخ آیینه خانه بنا به توصیف مورخین، شباهت بسیار زیادی به کاخ چهلستون که همچنان در اصفهان باقی مانده داشته است. این کاخ دارای ایوانی با ۱۸ ستون بوده که به تالاری اتصال داشته است. دیوارهای این کاخ با آیینه کاری های زیبا و تصاویر متعدد تزئین گردیده و کف آن نیز با سنگ مرمر پوشیده شده بود. در وسط ایوان این کاخ، حوضی مرمرین وجود داشته که فواره های آب از چهار پایه ستون به شکل شیر در آن جریان داشته است. امروزه تقریبا تنها بخش باقی مانده از این کاخ، همان پایه ستونهای حجاری شده می باشد.

 

کاخ آیینه خانه اصفهان
کاخ آیینه خانه اصفهان

منابع طراحی

   این طرح بازآفرینی با استناد به سه مرجع مهم تاریخی تدوین گردیده است: منبع نخست، اسناد تصویری برجای مانده مانند اسکیس ها و نقشه های ترسیم شده توسط هیئت فرانسوی پاسکال کوست و اوژن فلاندن در سال ۱۸۴۰، و عکس های گرفته شده توسط مهندس تلگراف آلمانی ارنست هولستر پیش از تخریب این بنا می باشد. دوم، توصیفاتی که مورخین و سیاحان ایرانی و اروپایی همچون تحویلدار، شاردن و کمپفر از این مجموعه داشته اند. سومین مرجع مورد استناد در این بازآفرینی، بررسی معماری سایر کاخ های ساخته شده در زمان صفویه و هم عصر آیینه خانه که همچنان در اصفهان باقی مانده اند، مانند کاخ های چهلستون، عالی قاپو، هشت بهشت و تالار اشرف می باشد.
ایوان و حوض کاخ آیینه خانه
بازطراحی ایوان و حوض کاخ آیینه خانه اصفهان

 

ایوان کاخ آیینه خانه اصفهان و پل چوبی (جویی)
بازآفرینی ایوان کاخ آیینه خانه اصفهان و پل چوبی (جویی)

 

در این پروژه که با در نظر گرفتن تجربیات و مطالعات گسترده چندین ساله نگارنده پیرامون معماری ایرانی به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد معماری تدوین گردیده است، هدف اصلی پژوهش پیرامون طراحی باغ ایرانی در محدوده ی باغ تاریخی سعادت آباد و بازآفرینی این کاخ و کمک به تکمیل پازل معماری و شهرسازی از میان رفته ی اصفهان عهد صفوی در راستای احیای معماری ایرانی می باشد. علاوه بر این، هدف فرعی ایجاد یک اثر فرهنگی ریشه دار است که می تواند زمینه ساز توسعه ی صنعت گردشگری و رونق اقتصادی شود.

بازطراحی فضای داخلی کاخ آیینه خانه اصفهان
بازطراحی فضای داخلی کاخ آینه خانه اصفهان

 

کاخ آیینه خانه اصفهان در کنار پل خواجو
بازآفرینی رایانه ای کاخ آیینه خانه اصفهان در کنار پل خواجو

 

نمای جنوبی کاخ آیینه خانه اصفهان
نمای جنوبی کاخ آینه خانه اصفهان

 

بازسازی سه بعدی نمای جنوبی کاخ آیینه خانه اصفهان
بازسازی سه بعدی نمای جنوبی کاخ آینه خانه اصفهان

 

بازسازی پلان کاخ آیینه خانه اصفهان
بازسازی پلان کاخ آیینه خانه اصفهان

 

از جمله افتخارات این پروژه تا به امروز میتوان به بازتاب گسترده بین المللی آن در معتبرترین رسانه های طراحی و معماری جهان همچون ArchDaily و DesignBoom ، کسب عنوان نامزدی در معتبرترین مسابقه شبیه سازی سه بعدی جهان CGArchitect Awards 2017 ، کسب عنوان نامزدی جایزه معماری آسیا ۲A Architect Awards 2017 ، کسب عنوان نامزدی در معتبرترین رویداد معماری خاورمیانه ایندکس دبی Index Exhibition & Architect Awards 2018 اشاره کرد.

مقالات مرتبط بیشتر را بارگیری کنید
بارگیری بیشتر توسط محمد یزدی راد
بارگیری بیشتر در پروژه های طراحی معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

لمینت فشرده ی پلاستیکی (محصول دیگر شرکت لمیتک)

لمینت فشرده ی پلاستیکی لمینت فشرده ی پلاستیکی: در این مقاله محصول دیگری از شرکت لمیتک را م…